ÖĞRENCİLERİMZDEN DİLEK POLAT TÜSİAD AB-BRÜKSEL TEMSİLCİLİĞİ’NDE STAJ PROGRAMINA KATILMIŞTIR

Bölümümüz son sınıf öğrencilerinden Dilek Polat Erasmus Staj Programı kapsamında TÜSİAD AB-Brüksel Temsilciliği’nde Temmuz ve Ağustos aylarında staj yapmış ve kabul ediliş sürecini, görev tanımını ve süreç boyunca kazandığı deneyimleri bizlere şu şekilde aktarmıştır:

Öncelikle Erasmus staj programına kabul edilebilmeniz için belirli bir not ortalamasına sahip olmanız ve üniversitenizin düzenleyeceği dil sınavından geçerli bir puan almanız gerekiyor. Bunun yanında staj yapacağınız şirket ile bizzat iletişime geçmeniz, kabul almanız ve bu şirketin okuduğunuz bölümle uyumlu olması  gerekli. TÜSİAD’ın AB-Brüksel Temsilciliği, Türk özel sektörünün AB kurumları nezdinde ve Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BUSINESSEUROPE) bünyesinde temsili,  Avrupa kamu ve özel sektör kuruluşlarının Türkiye hakkında bilgilendirilmesi ve Türkiye’nin tanıtımına katkı gibi temel görev alanlarında etkinliklerini sürdürmektedir.

            Temsilcilikte araştırmacı stajyer olarak görev yaptığım iki aylık süreç boyunca Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri hakkında daha geniş bir perspektif kazandım. Şirketteki idari işleyişi ve diğer temsilciliklerle olan ilişkilerinin nasıl yürütüldüğünü öğrenme fırsatı buldum. Avrupa Parlamentosu’nda ve European Policy Center’da düzenlenen ve akademisyenlerin ile parlamenterlerin yer aldığı toplantılara katıldım ve Avrupa Birliği’nin güncel sorunlarını ve gelişmeleri birinci ağızdan dinleme şansım oldu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Suriye’deki iç savaştan sonra yaşanan yoğun göç dalgası, Avrupa Birliği’ne yeni katılan ülkelerdeki ekonomik gelişmeler bu yaz tartışılan önemli konulardandı. TÜSİAD bünyesinde dinleyici olarak katıldığım bu toplantılar sonrasında tuttuğum notların stajyerler blogunda yayınlanması için düzenlemeler ve çeviriler yaptım. Bunların yanında Brüksel’deki Türk lobiciliğini araştırmak adına çeşitli Türk temsilci kuruluşların yöneticileri ile görüşmeler yaptım. Türk temsilciliklerinin AB sürecinde ülkemizi nasıl tanıttıklarına ve Avrupa’daki kuruluşlarla ilişkilerini nasıl yürüttüklerine tanıklık ettim. Kazandığım iş deneyimi ve disiplinin yanı sıra iki ay boyunca Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi gibi önemli kuruluşların bulunduğu, çeşitli etnik grupların kültürlerini paylaştığı çok uluslu bir başkent olan Brüksel’de yaşamak başlı başına önemli bir deneyimdi benim için.  

Sonuç olarak TÜSİAD Brüksel Ofisi, hem bünyesinde barındırdığı çalışanlarla hem de yürüttüğü faaliyetlerle stajımı severek yapmamı, kendi alanımla ilgili kurumlarla iletişim kurmamı ve yeni yöntemler öğrenmemi sağladı. Fırsatı olan her öğrencinin bu staj imkânından yararlanmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bizler de Dilek Polat’ı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.