ÖĞRENCİMİZ EZGİ SU METE’NİN İHTİYAÇ HARİTASI’NDAKİ STAJI VE İZLENİMLERİ

%50 burslu olarak okuduğum Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2021 yılında mezun oldum ve aynı yıl, ilgili bölümün Yüksek Lisans Programına %100 burs ile kabul aldım. Böylece, lisans eğitimim boyunca edindiğim kazanımları, yüksek lisans sürecinde de; akademik kadrosunun yetkinliğinin, kurumsal donanımlar ile birleştiği bir bilim enstitüsünde devam ettirebilme şansına sahip oldum. Okulun Proje Destek Ofisi tarafından finanse edilen bilimsel araştırma projelerinde, lisans dönemimde Kısmi Zamanlı Proje Asistanı, yüksek lisans sürecimde ise Proje Bursiyeri olarak çalıştım. 2022 yılının temmuz ayında ise, bölümümüzün staj protokolü imzaladığı kurumlardan biri olan İhtiyaç Haritası’nda, İş ve Proje Geliştirme Stajyeri olarak çalışmaya başladım. İhtiyaç Haritası’ndaki stajıma başlayana kadar, tecrübelerimin Yaşar Üniversitesi’nin sınırları dahilinde olması nedeniyle endişeliydim. Ancak, bölümümüzün akademisyenlerinin, bizi mümkün olan her noktada, olabildiğince donanımlı, açık fikirli ve evrensel değerlere sahip bireyler olarak yetiştirebilmek üzerine gösterdikleri çaba sayesinde; diğer kurumların farklı taleplerine kolay bir şekilde adapte olabileceğimi gördüm.

 

İhtiyaç Haritası ise, bir sosyal kooperatifin nasıl işlediğini, kaynaklarını nerelerden ve hangi şekillerde temin ettiğini, işbirliklerini ve tüm bunların toplumlarda yarattığı sürdürülebilir ve pozitif etkiyi gözlemleyebildiğim, belirli bir süreyle de olsa parçası olmaktan mutluluk duyduğum bir çalışma alanı oldu. İhtiyaç Haritası’nın, ulusal ve uluslararası fonlara başvuru süreçlerine dahil olarak; hem bölümümüzün müfredatında yer alan; AB Hibeleri ve Proje Yönetimi, Araştırma Yöntemleri ve Uluslararası Kurumlar gibi derslerden edindiğim bilgileri uygulamaya geçirebildim, hem de bu bilgileri, İhtiyaç Haritası’nın tecrübeleri ve yetkinlikleri ile güncelleme fırsatını yakaladım.

 

Bu staj vesilesiyle, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün tüm akademisyenlerine; bizlere sundukları her türlü katkı için çok teşekkür ederim.

 

Ezgi Su METE