BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİLERİNDEN ZEYNEP SİMGE ÖZGÜLEÇ KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAZ ARAŞTIRMA PROGRAMI’NDA MİSAFİR ARAŞTIRMACI OLARAK STAJ YAPMIŞTIR

Bölümümüz son sınıf öğrencilerinden Zeynep Simge Özgüleç İstanbul Koç Üniversitesi 2016 Dönemi Yaz Araştırma Programı’nda misafir araştırmacı olarak staj yapmış ve kabul ediliş sürecini, görev tanımını ve süreç boyunca kazandığı deneyimleri bizlere şu şekilde aktarmıştır:

Bir buçuk aylık bir süre ile misafir araştırmacı olarak çalışma fırsatı bulduğum program kapsamında, akademik araştırma konusunda sahip olduğum becerileri geliştirme ve ilgi duyduğum akademik konular ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinme fırsatı yakaladım. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birindeki akademisyen ve öğrencilerle ve diğer üniversitelerden programa katılan öğrencilerle tanışma ve iletişim ağı geliştirme şansına sahip oldum.

Öncelikle programa kabul almak için başvuru sürecini eksiksiz tamamlamanın yanı sıra, üniversitedeki hocalarınızdan iki tanesinden referans mektupları edinmeniz gerekiyor. Bunun dışında not ortalamanızın yüksek olması kabul edilebilmeniz için artı puan değerinde. Bunun yanında, bence iyi organize edilmiş ve ilgi uyandırıcı bir niyet mektubu yazmanız da son derece önemli.

Program içerik olarak akademik araştırmaya meraklı ve eğitimini bu doğrultuda devam ettirmek isteyen lisans öğrencileri için son derece faydalı. Koç Üniversitesi Yaz Araştırma Programı kapsamında daha önce üniversitede ders olarak aldığım araştırma yöntemleri teori bilgisini veri analizi ve kodlaması yaparak ve hazırladığım veri seti üzerinde çalışarak pratik etme ve geliştirme fırsatı buldum. Ayrıca Koç Üniversitesi akademisyenleriyle fikir alış verişi yaparak kitap ve makale analizleri hazırladım ve böylece hem akademik yazma yeteneğimi geliştirdim hem de ilgi duyduğum konularak hakkında çok daha kapsamlı şekilde çalışmış oldum.

Program farklı bir üniversitede uzun süre bulunarak, farklı bir kampüs ortamını görmem açısında da çok faydalıydı. Neredeyse 2 ay Koç Üniversitesi kampüsünde zaman geçirdim ve burada daha önce hiç deneyimlemediğim yurt hayatını yaşama fırsatı buldum. Bu sayede yeni insanlarla tanışmak ve Koç Üniversitesi’nin yerleşkesinde harika zaman geçirmek de programın akademik getirisinin yanında çok güzel bir fırsattı.

Özetle, Koç Üniversitesi Yaz Araştırma Programı, bana yeni beceriler kazandırmanın yanı sıra sunduğu fırsatlar ve edindirdiği arkadaşlıklara keyifli bir deneyimdi. Siz de benim gibi akademik çalışmalara ilgi duyuyor ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız 2017 başvurularını kaçırmayın!

Bizler de Zeynep Simge Özgüleç’i tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.